Vad är TPE-material

I mitt dagliga arbete är TPE (termoplastisk elastomer) ett av de material jag kommer i kontakt med mest. Det är lika mjukt som gummi men kan bearbetas som plast. Det används ofta inom bilar, medicinsk behandling, elektronik och dagliga förnödenheter. I den här artikeln vill jag ta dig från grunden för att fullt ut förstå definitionen, typerna, fördelarna och nackdelarna, bearbetningsmetoderna, tillämpningsområdena, säkerheten hos TPE och hur man väljer rätt TPE-material.

Vad ITPE 

TPE, vars fullständiga namn är termoplastisk elastomer, är ett polymermaterial som har både gummielasticitet och plastbearbetningsegenskaper. Det uppvisar mjukheten och elasticiteten hos gummi vid rumstemperatur och kan smälta och flyta när det värms upp till en viss temperatur (vanligtvis 170°C~230°C), vilket gör det lämpligt för olika gjutningsmetoder som formsprutning, extrudering och blåsgjutning, och det återgår till sin ursprungliga form efter kylning.

Få gratis offert

Ocuco-landskapet Eviktig Principle Of TPE

Den väsentliga strukturen hos TPE är ett sampolymersystem som består av "hårda segment" och "mjuka segment". De hårda segmenten (såsom polystyren, polyester, polyamid etc.) ger termoplasticitet vid höga temperaturer, vilket möjliggör smältbearbetning, medan de mjuka segmenten (såsom polybutadien, polyeter eller polyester) ger materialet gummiliknande elasticitet och flexibilitet. Det är denna "fysiska tvärbindnings"-mikrostruktur som gör att TPE kan uppnå utmärkt elastisk återhämtning utan att förlita sig på traditionell kemisk vulkanisering.

Ta min fabrik som exempel. När vi specialanpassade ett parti bitringprodukter för en europeisk kund använde vi SEBS-substrat (styren-etylen-butylen-styren-sampolymer). Materialets hårdhet sattes till 60 Shore A. Det har stabil elasticitet och en varm känsla. Det har klarat EN71-säkerhetsstandarden för leksaker och REACH-direktivet för ftalatfria produkter. Kunden lovordade den färdiga produktens draghållfasthet (≥7 MPa) och återhämtningsgrad (>85 %).

Jämförelse Wed Tradiell Rubber And PLastic

Jämfört med traditionella material har TPE betydande fördelar vad gäller strukturella principer och tillämpningseffektivitet. Traditionellt gummi förlitar sig på kemisk tvärbindning för att bilda en permanent nätverksstruktur, vilket kräver en lång vulkaniseringsprocess vid hög temperatur. Gjutningscykeln är vanligtvis 5–10 minuter, och den färdiga produkten är inte återvinningsbar. Även om plast kan formas snabbt saknar den elasticitet och hårdhetsområdet är koncentrerat över 60 Shore D, vilket inte kan uppfylla användningskraven för flexibla kontaktprodukter. TPE har framgångsrikt brutit denna gräns. Det har inte bara ett justerbart hårdhetsområde på 0A60D, utan kan också återvinnas och återanvändas. Skroten kan krossas och läggas tillbaka i bearbetningssystemet för att minska materialspill.

Vi tillverkade en gång ett skyddande mobiltelefonfodral för en 3C-kund och valde TPE-S-material som det yttre lagret av gummibeläggningen, vilket har både halkskyddande och stötsäkra funktioner. Kompressionsdeformationshastigheten för detta material är endast 10 % under 50 °C, medan konventionell PVC överstiger 25 % under samma förhållanden. Detta visar att TPE effektivt kan kontrollera strukturell utmattning efter långvarig användning samtidigt som den bibehåller elastisk deformation. Denna balans mellan bearbetningsflexibilitet och prestanda är där jag tror att TPE verkligen "ändrar branschens regler".

Vad Are The Types Of TPE

Vanliga typer av TPE inkluderar fem kategorier: TPE-S, TPV, TPU, TPC och TPE-A. Även om dessa typer alla är termoplastiska elastomerer, varierar deras molekylära strukturer, prestandaparametrar och tillämpliga områden kraftigt. I faktiska projekt väljer jag ofta lämplig TPE-typ baserat på kundernas specifika behov, såsom värmebeständighet, slitstyrka, hårdhet, biokompatibilitet etc.

TPE-S

TPE-S är den typ jag oftast rekommenderar till mina kunder, särskilt inom dagligvaror och babyprodukter. Denna typ av material har en struktur av styren-elastiskt segment-styren (såsom SBS, SEBS), god elasticitet, mjuk känsla och ett brett justerbart hårdhetsintervall, från 5 Shore A till 90 Shore A. Dess största fördel är enkel bearbetning, god termisk stabilitet, kan formsprutas eller extruderas vid en uppvärmningstemperatur mellan 180°C och 220°C, och kan bindas väl med PP- och PE-gummi.

Bitringen vi tillverkade för en europeisk kund använder SEBS-baserad TPE, som ska vara mjuk och luktfri, med en hårdhet på 60 Shore A, och uppfyller helt EN71- och FDA-certifieringsstandarderna. Anskaffningskostnaden för råmaterial är cirka 28 yuan/kg, bearbetningscykeln är kort och utbytesgraden överstiger 97 %.

TPV

TPV är den typ av TPE jag använder mest i fordonsprojekt, särskilt för delar som tätningar och mantlar. Den är tillverkad av dynamiskt vulkaniserade EPDM-gummipartiklar dispergerade i en polypropenmatris (PP). Den har gummiliknande elasticitet och kan bearbetas med termoplaster . TPV har bättre värmebeständighet än TPE-S och tål generellt kontinuerliga 120 °C och kortvariga temperaturer upp till 140 °C, samt har utmärkt oljebeständighet och åldringsbeständighet.

Vi har utvecklat tätningar för bilfönster åt en amerikansk kund med Shore A 70 TPV-material. Efter 3 000 timmars cykling vid -40 °C till 130 °C är kompressionsförhållandet kontrollerat till 18 %, vilket är mycket bättre än traditionellt EPDM-gummi. Priset för TPV-material är något högre, vanligtvis 32–38 yuan/kg, men dess hållbarhet kompenserar för den initiala kostnaden.

TPU

TPU är ett material som har både hög hållfasthet och hög elasticitet. Jag föredrar särskilt att välja TPU i situationer som kräver hög slitstyrka eller rivmotstånd, såsom sulor, gummibeläggningar för hjul, handtag för industriella verktyg etc. TPU delas in i två typer: polyester och polyeter. Den förra har god oljebeständighet och slitstyrka, medan den senare har starkare hydrolysbeständighet. Hårdhetsintervallet är vanligtvis 60A75D, draghållfastheten är generellt 2550 MPa och töjningen kan nå 600 %.

Vi har tillverkat en kraftig inkapsling för bärbara verktyg med polyester-TPU (Shore-hårdhet 95A). Efter 100 000 friktionstester var slittjockleken mindre än 0.2 mm, vilket är mycket bättre än SEBS-material. TPU-gjutningstemperaturen är relativt hög och kräver 220~250 °C under formsprutning, och bearbetningsfönstret är relativt smalt, men hållfasthetsprestanda är utmärkt.

TPC

TPC är ett TPE-material med prestanda av "ingenjörskvalitet", med hänsyn till termisk stabilitet och mekanisk hållfasthet, och är lämpligt för mer krävande industriella tillämpningar, såsom rör i bilmotorer, kabelmantlar, tryckkopplingar etc. Det kännetecknas av hög smältpunkt, god utmattningsbeständighet och kemisk resistens, samt en kontinuerlig driftstemperatur på mer än 150 °C.

Vi har utvecklat en extruderad TPC-plast för en tysk kund för skydd av kablage i industrirobotars kopplingar. Materialet är tillverkat av PBT och PTMEG-blocksampolymer, med en böjutmattningshållfasthet på mer än 5 miljoner gånger. Den kan bibehålla stabila fysikaliska egenskaper även efter långvarig exponering för industriell oljedimma och uppfyller UL 94 V-0-kraven för flamskyddsmedel.

TPE-A

PEBA är ett mycket unikt material som kombinerar lågtemperaturflexibilitet, kemisk resistens och hög motståndskraft. Det är ett av de viktigaste materialen jag använder inom avancerad medicin och flygteknik. Dess struktur är en polyeter-polyamid-blocksampolymer, som kan bibehålla god elasticitet och slagtålighet vid -60 °C, och den högsta temperaturbeständigheten kan nå 170 °C. Samtidigt har det låg vattenabsorption och god elektrisk isoleringsprestanda.

Vi tillhandahöll PEBA-material (hårdhet cirka 72 Shore D) för en hjärtkateterkomponent. Efter att ha nedsänkts i saltlösning vid 37 °C i 1000 timmar kontrollerades dimensionsförändringen inom ±0.3 %, och olika biokompatibilitetstester var helt i enlighet med ISO 10993-standarderna.

Dessa fem typer av TPE har gemensamma termoplastiska elastiska egenskaper, och var och en har sina egna professionella prestandafördelar. I min projektpraktik är det mycket viktigare att välja rätt TPE-typ än att bara välja ett "billigt" eller "måttligt mjukt och hårt" material. Om du inte vet vilken TPE som är lämplig för ditt applikationsscenario, börja fundera på vad din produkt behöver "tåla".

Vad Are The Processing Metoder Of TPE

Vi kan använda en mängd olika industriella bearbetningstekniker för att forma TPE, inklusive formsprutning, extrudering, formblåsning och till och med CNC- och 3D-utskrift i vissa fall. Olika processer har sina egna fördelar, och det specifika valet beror på faktorer som produktdesign, produktionsvolym och precisionskrav.

CNC-fräsning av vitt TPE-material för tillverkning av flyg- och rymdkomponenter

Injektion MOlding

Detta är en av de TPE-gjutningsmetoder jag använder oftast. TPE kan värmas upp, smältas och kylas för att formas som plast, och en enda formsprutningscykel kan vara så kort som 15 sekunder. Jag massproducerade en gång en SEBS-bitring till en kund, levererade 100 000 stycken per månad, med en livslängd för formsprutningsgjutningen på över 300 000 formar och produktdimensioner stabila inom ±0.1 mm. Den är lämplig för produkter med stora volymer, komplexa former och höga ytkrav.

Extrudering

TPE:s flexibilitet är särskilt lämplig för kontinuerlig profilproduktion, såsom kabelmantlar, tätningslister, slangar etc. Jag har använt TPV-material för att utveckla dörrtätningslister för fordonsindustrin. Linjehastigheten är kontrollerad till 8~15 meter/minut, tvärsnittstoleransen är ±0.2 mm, ytfinishen är hög och den har en viss elastisk återhämtning.

Blåsa MOlding And Blåg Film

Vissa TPE-typer, såsom TPU och TPE-E, har goda smältsträckningsegenskaper och kan användas vid tillverkning av ihåliga produkter och filmer. Till exempel mjuka TPU-blåsor för sportvattenflaskor och mjuka livsmedelsförpackningar. Vid tillverkning av prover ställer jag in väggtjockleken på 0.5 mm och uppnår en jämn tjocklekskontroll genom sekundär uppblåsning för att säkerställa att draghållfastheten överstiger 25 MPa.

3D Utskrifter

TPE är också lämpligt för 3D-utskrift, särskilt TPE av TPU-typ, med en utskriftstemperatur på 210~240°C. Jag har använt TPU-material med hårdhet 85A för att skriva ut flexibla sulor och stötdämpande strukturer, med en töjningshastighet på mer än 500%, vilket är lämpligt för småskalig anpassning och strukturell testning. Det bör noteras att utskriftshastigheten generellt inte bör överstiga 30 mm/s för att säkerställa vidhäftning och noggrannhet.

Cnc Mvärkande

Även om TPE inte är förstahandsvalet för CNC-bearbetning har jag också använt CNC för att skära TPE med Shore D ≥40 i prototypverifiering eller i formförberedelsestadiet. Vassa verktyg, låg hastighet (4000~6000 rpm) och luftkylning krävs för bearbetning. Jag har använt denna metod för att tillverka tätningsinsatsprover för kunder, med en felkontroll inom ±0.2 mm. På grund av låg effektivitet och grov yta är den dock mer för tillfälliga verifieringsändamål.

Bearbetning Metod Funktioner And applikationer
formsprutning Hög effektivitet, stor sats, bra utseende, lämplig för komplexa strukturer
Extrudering Lämplig för kontinuerliga profiler såsom rör, kablar, tätningslister
Blåsgjutning/filmblåsning Ihåliga produkter, flexibla förpackningar, film
3D Utskrifter Snabb prototypframställning, anpassning, strukturell testning
CNC-bearbetning Snabb prototypframställning, provproduktion i små serier, lämplig för hårdare TPE (≥40D)

Fördelar And Där fördelar Of TPE

I mina projekt väljs ofta TPE på grund av dess "goda elasticitet och snabba bearbetning". Dess fördelar är: brett hårdhetsområde (3A-60D), formsprutning och extrudering, giftfritt och miljövänligt, samt återvinningsbart , men dess nackdelar är också uppenbara, såsom dålig värmebeständighet (generellt <120°C), svag oljebeständighet, minskad återhämtning efter långvarig sträckning, och råmaterialkostnaden är cirka 30 % högre än PVC. Dessa egenskaper måste vägas in vid valet.

Flerfärgade TPE-material inklusive blå, röda, svarta och vita råpellets

Afördel

Stark A- anpassningsförmåga

Den mest framträdande egenskapen hos TPE är att den är "lika mjuk som gummi". Dess hårdhetsområde är brett och sträcker sig från 3 Shore A till

 60 Shore D. Om vi ​​tar SEBS TPE som exempel, vid en hårdhet på 60 Shore A, kan dess återhämtning nå mer än 70 % och dess permanenta kompressionsdeformationshastighet är mindre än 25 %. Den har god prestanda inom områdena barnleksaker, sportutrustning, knäskydd etc. Jag specialanpassade en gång ett parti formsprutade TPE-delar för en europeisk medicinsk kund, vilket krävde en sträckningshastighet på mer än 500 %. Till slut nådde de faktiska testdata för det material vi valde 620 %, vilket helt uppfyllde prestandakraven.

Flexibel bearbetning​

TPE stöder en mängd olika termoplastiska bearbetningsmetoder, inklusive formsprutning, extrudering, blåsgjutning, termisk bindning etc. Jag använder ofta TPE för tvåfärgsformsprutning. Materialet smälter stabilt i temperaturområdet 180-230 ℃, och formsprutningstiden är så kort som 12-15 sekunder. Jämfört med traditionellt gummi kräver TPE inte vulkanisering, och bearbetningscykeln förkortas med mer än 40 %, vilket avsevärt förbättrar produktionseffektiviteten och är särskilt lämpligt för storskalig snabb produktion.

Säkerhet och miljöskydd​​​​

Högkvalitativa TPE-material innehåller i princip inga mjukgörare, tungmetaller eller giftiga lösningsmedel och kan uppfylla livsmedelskontaktföreskrifter som FDA CFR 177.2600, EU nr 10/2011, etc. Många babyprojekt jag hanterar, såsom bitringar, nappar och tuggleksaker, använder alla TPE-S (SEBS)-serien, som uppfyller EU:s säkerhetsstandard EN71 del 3, och det flyktiga TVOC-värdet är mindre än 0.2 mg/m², vilket är mycket lämpligt för hudvänliga tillämpningar.

Återvinningsbar bearbetning​

Som termoplastmaterial kan TPE smältas och återbearbetas, och dess skrot och avfall kan krossas och återvinnas direkt, med en återvinningseffektivitet på upp till 95 %. I en produktionslinje för elektroniska höljen som jag är involverad i kan återvinning av TPE-skrot spara cirka 8 % av råmaterialkostnaderna per månad, vilket både är miljövänligt och minskar driftskostnaderna.

Sbristfällig

Begränsad värmebeständighet​​​

De flesta TPE-material för allmänt bruk försämras fysiskt vid höga temperaturer (>120 °C), såsom mjukning, klibbig yta och strukturell instabilitet. Om man tar SEBS som exempel rekommenderas att dess långsiktiga användningstemperatur kontrolleras vid -40 °C ~ 100 °C, och den kortsiktiga temperaturbeständigheten bör inte överstiga 120 °C. I tillämpningar i bilmotorer som kräver hög temperaturbeständighet föredrar jag att använda TPV eller silikon. Som jämförelse kan den övre gränsen för silikons värmebeständighet nå 200 ~ 250 °C, vilket är mer fördelaktigt.

Instabila kemiska egenskaper​​

Vanlig TPE expanderar i volym eller minskar i hårdhet vid kontakt med vissa oljor, aromatiska kolväten eller esterlösningsmedel. Tester visar att efter 72 timmars kontakt med diesel vid 25 °C är volymutvidgningshastigheten för generell SEBS så hög som 18 %, medan den för TPU bara är 7 % och den för TPV är cirka 9 %. Därför väljer jag vanligtvis TPU eller TPV i miljöer med smörjolja och bensin för att förbättra oljebeständigheten.

Hög kostnad​

Enligt de data jag hittills har köpt in är marknadspriset för SEBS cirka 2.5–3.0 USD/kg, medan priset för PVC är cirka 1.8–2.0 USD/kg. Priset för TPU är ännu högre, vanligtvis över 3.5 USD/kg. Därför är kostnadsfördelen med TPE inte uppenbar för mycket priskänsliga varor (som engångsartiklar eller billiga leksaker).

Lätt att deformera​​

Speciellt en del lågdensitets-TPE minskar dess spänningsåterhämtningsförmåga avsevärt när den sträcks ut mer än 200 %. Till exempel, när jag testade ett halkfritt handtag, fann jag att vanligt TPE-S lossnade efter sträckning till 300 %, och den permanenta deformationsgraden nådde 22 %, vilket är mycket högre än de 15 % som kunderna kräver. För sådana delar som utsätts för hög töjning och långvarig spänning rekommenderar jag vanligtvis att använda SEPS eller modifierad TPU för att förbättra återhämtningsförmågan.

Generellt sett är TPE ett utmärkt tekniskt material som lämpar sig för projekt med höga krav på mjukhet, säkerhet och bearbetningseffektivitet. Men det har också begränsningar – särskilt när det används i höga temperaturer, höga oljenivåer och höga belastningsscenarier måste man välja det med försiktighet. När jag väljer material följer jag alltid principen "prestandaanpassning är viktigare än materialuniversalitet" och strävar efter att hitta en balans som både uppfyller funktioner och kontrollerar kostnaderna.

Hur ITPE Made

TPE tillverkas vanligtvis genom en exakt kombination av olika polymerer (termoplastiska komponenter och elastomera komponenter), plus lämpliga mängder tillsatser, stabilisatorer och processsmörjmedel, och tillverkas slutligen genom reaktions- eller blandningsutrustning. Tillverkningsmetoderna för olika typer av TPE varierar avsevärt, och det är dessa processdetaljer som avgör om det kan användas i en mängd olika tillämpningar, från babyprodukter till bilindustrin.

Här är de vanliga tillverkningsmetoderna som jag har listat åt dig:

Sampolymerisationsmetod ( Används för TPU , TPE-E, etc. ) Jag har samarbetat med TPU - leverantörer för materialoptimering många gånger. TPU tillverkas genom att polyoler (såsom polyestrar eller polyetrar) reagerar med diisocyanater för att bilda polyuretansegment, vilka sedan sammanfogas för att bilda termoplastiska elastiska strukturer genom kedjeförlängare. Denna typ av reaktiv TPE är extremt känslig för reaktionstemperatur och reaktionsförhållandekontroll. Den initiala reaktionen fullbordas vanligtvis vid 70-90 °C, och polymerisationsreaktionsutbytet är över 95 %. Hårdheten hos de slutliga TPU-partiklarna varierar från 60A till 75D, och har goda draghållfasthetsegenskaper och slitstyrka.

Dynamisk vulkanisering B - utlåningsmetod ( används främst F eller TPV) Framställningen av TPV är en typisk fysikalisk och kemisk korsprocess . I ett av mina klientprojekt använde vi polypropen (PP) och etylenpropylengummi (EPDM) för att blanda i proportion och tillsatte en vulkaniseringsmedel för dynamisk vulkanisering vid 170~200 °C. I denna process tvärbinds gummit i plastmatrisen för att bilda en fin gummipartikeldispersion, som har både elasticitet och termoplasticitet. Vi ägnar särskild uppmärksamhet åt att kontrollera rotationshastigheten och tiden för att säkerställa tillräcklig vulkanisering och förhindra att onormal partikelstorleksfördelning påverkar produktens dimensionsstabilitet.

Fysisk bindning och tillsatsmodifiering ( tillämpligt på TPE -S, TPE-O) Många TPE - S (styrenbaserad TPE) erhålls genom att blanda elastomerer som SEBS och SBS med termoplaster som PP och PE . Under blandningsstadiet tillsätter vi mjukgörare (som vitolja) och fyllmedel (talk eller kalciumkarbonat) för att justera hårdhet, ytkänsla och kostnad. Till exempel har ett typiskt material för dagligt bruk en TPE-formel där SEBS står för cirka 35 %, PP-basmaterial står för cirka 40 % och resten är olja och tillsatser. Den slutliga hårdheten kan kontrolleras till cirka 70 Shore A, med utmärkt elasticitet och grepp.

Vid utvecklingen av en TPV-tätning för fordonsventilationssystem hjälpte jag fabriken att justera blandningstemperaturintervallet till mellan 180 och 200 °C och ställa in hastigheten till 80 rpm för att säkerställa att EPDM-materialet var helt vulkaniserat och jämnt fördelat. Den slutliga testade produktens termiska åldringsprestanda nådde standarden 120 °C × 1000 timmar utan sprickor, vilket uppfyllde kundens krav på hög temperaturhållbarhet.

Användningsområden för TPE

TPE har använts flitigt inom bildelar, medicintekniska produkter, elektronisk utrustning, dagliga förnödenheter och till och med 3D-utskrifter. Speciellt inom underkategorier som TPV och TPU har dess prestanda verifierats av ett stort antal faktiska fall, vilket effektivt uppfyller de personliga behoven hos olika industrier för material.

Flerfärgade texturerade TPE-delar för små specialkomponenter

Användningsområden Typiska produkter Rekommenderad TPE-typ Prestandakrav (exempel)
Bildelar Tätningslister, fotkuddar, grepp TPV, TPE-O Värmebeständighet ≥110°C, anti-aging, slitstyrka
Medicintekniska produkter Katetrar, infusionsslangar, spruttätningar TPU, TPE-A USP klass VI-certifierad, transparent, mjuk, antibakteriell
3C Elektroniska Produkter Mobilfodral, hörlurskablar, musgummi TPE-S, TPU Slitstark, halkfri, god vidhäftning mot släp
Dagliga konsumtionsvaror Nappar, vattenkokarhandtag, halkfria mattor, rakhyvelhandtag SEBS-baserad TPE Giftfri och smaklös, mjuk och bekväm, livsmedelskontakt
Industri och makt Kabelhöljen, kontakthus, verktygsgrepp TPE-O, TPC Oljebeständig, flamskyddsmedel, låg rök- och halogenfri
3D Utskrifter Innersulor, kuddar, anslutningsprogramvara TPU (Shore A 85) Hög elasticitet, god extruderingsstabilitet, brottöjning >500 %
Hållbart miljöskydd Biobaserad TPE, återvinningsbar TPE Dryflex Green, etc. Biomassakälla ≥ 30 %, koldioxidutsläpp minskade med mer än 20 %

Är TPE SAFE

I de många projekt inom medicintekniska produkter och babyprodukter som jag har lett är "Är materialet säkert?" nästan den vanligaste frågan från kunder. Mitt svar har alltid varit mycket tydligt: ​​TPE kan vara mycket säkert . Det uppfyller inte bara många internationella standarder, utan har också utmärkt biokompatibilitet, kemisk stabilitet och låg toxicitet. Det är ett av de mest tillförlitliga materialen inom medicin och livsmedelskontakt.

vi vanligtvis använder har klarat följande certifieringar:

FDA GRAS : De flesta TPE-material kan inkluderas i FDA:s lista över material som kommer i kontakt med livsmedel och är lämpliga för nappar, dricksvattenapparater etc.

ISO 10993 -serien : Detta är den internationella standarden för biokompatibilitet hos medicintekniska material. De TPU- och TPE-A-material jag använder har klarat viktiga tester, inklusive hudirritation (-10), cytotoxicitet (-5), systemisk toxicitet (-11) etc.

USP klass VI : Många medicinska projekt kräver att material uppfyller den högsta standarden för biomaterial i United States Pharmacopoeia, och fler och fler TPE-material har uppfyllt denna standard.

När det gäller temperaturstabilitet kan den medicinska TPE-kvaliteten vi använder motstå högtrycksångsterilisering (121 °C, 15 minuter) utan nedbrytning, och den termiska deformationshastigheten är mindre än 2.5 %, vilket är det grundläggande kravet för vanligt förekommande steriliseringsförhållanden på sjukhus.

När det gäller migration och rester, enligt våra tredjepartstestdata, är monomermigrationsresterna för SEBS-typ TPE generellt mindre än 0.01 ppm, vilket är betydligt lägre än kraven i EU EN71 och REACH-förordningarna för barnprodukter.

I ett konkret fall utvecklade vi en bitring för en europeisk kund. Materialet som användes var Shore A 60 transparent TPE. Den klarade inte bara det tyska LFGB-testet, utan fick inte heller några allergiklagomål under 24 månaders eftermarknadsfeedback. Detta är ett mycket pålitligt resultat inom babyprodukter. För mig är valet av TPE inte bara en prestandafråga, utan också en fråga om användarens hälsa och förtroende.

Vanliga frågor

Vad Are TNackdelarna Of TPE?

Enligt min erfarenhet har TPE begränsad värmebeständighet (mestadels <120 °C), sväller lätt i oljemiljöer, har minskad långsiktig draghållfasthet, deformationshastigheten för SEBS-typ TPE kan nå 22 % och råmaterialkostnaden är mer än 30 % högre än PVC.

Är TPE Or Bättre TPU?

Jag väljer vanligtvis material baserat på prestanda: TPU är mer slitstarkt och oljebeständigt, med en draghållfasthet på upp till 50 MPa, vilket gör det lämpligt för industriella delar; TPE är mjukare och lättare att bearbeta, med ett pris som är cirka 30 % lägre, vilket gör det lämpligt för dagliga behov och gummiinkapslingsprojekt.

Vad är TSkillnaden Bmellan TPE Aoch PP?

TPE är elastiskt, med en hårdhet på 3A–60D, och är lämpligt för hudvänliga produkter, medan PP är en styv plast med en hårdhet på mer än 80D. När jag använder TPE för att inkapsla PP kan de två uppnå god vidhäftning.

Vad är TSkillnaden Bmellan TPE Aoch TPV?

TPV är en typ av TPE med starkare värmebeständighet (kontinuerlig 120 °C) och åldringsbeständighet. Jag använder ofta TPV i fordonstätningsprojekt, och dess livslängd kan vara mer än dubbelt så lång som traditionellt gummi.

Vad är TSkillnaden Bmellan TPE Aoch LDPE?

TPE är mer elastiskt än LDPE (sträckningsgrad >500 %) och stöder formsprutning och inkapsling. LDPE används främst för film, som är mjuk men inte elastisk. När jag använder TPE istället för LDPE känns det bekvämare och har bättre utmattningsbeständighet.

Vad är TSkillnaden Bmellan polyolefin Aoch TPE?

Polyolefin hänvisar till styva plaster som PE och PP, medan TPE kombinerar gummiets elasticitet med plastens bearbetbarhet. Jag använder ofta TPE som ett flexibelt beläggningsskikt för polyolefinprodukter för att förbättra halkskydd och taktila egenskaper.

Är TPV plast?

Ja, TPV är en termoplastisk elastomer som kan bearbetas med termoplaster. Jag har använt TPV för att tillverka högtemperaturbeständiga tätningar, som kan bibehålla en kompressionsåterhämtningsgrad på >80 % vid arbete vid 120 °C under lång tid.

Är polystyren A TPE?

Nej. Polystyren (PS) är en styv plast och är inte elastisk, men TPE-S innehåller styrenblocksampolymerer (som SEBS), som jag har använt för att utveckla elastiska leksaksskal.

Kan man smälta TPE?

Ja. TPE är ett termoplastmaterial som kan smältas och sprutas eller extruderas när det värms upp till 170–230 °C. När min fabrik gjuter tandprodukter är smälttemperaturen inställd på 200 °C och cykeltiden är bara 15 sekunder.

Är TPE a Silikon?

TPE är inte silikon. Det innehåller inte silikonkedjor och har en något lägre värmebeständighet (≤120 °C). Jag använder vanligtvis silikon i situationer där högtemperaturångsterilisering krävs, såsom 121 °C trycksterilisering, vilket fortfarande kan bibehålla strukturell stabilitet.

CSLUTSATS

TPE är en familj av material som är mjuka, bearbetningsbara och miljövänliga. Genom att välja rätt modell och process kan det nästan uppfylla behoven hos olika industrier för "mjukhet, hållbarhet och säkerhet". Jag hoppas att den här artikeln kan hjälpa dig att verkligen förstå TPE och använda det väl i produktdesign!

Bläddra till början
Förenklad tabell

För att säkerställa lyckad uppladdning, vänligen komprimera alla filer till en .zip- eller .rar-fil innan du laddar upp.
Ladda upp CAD-filer (.igs | .x_t | .prt | .sldprt | .CATPart | .stp | .step | .pdf).