מהו חומר TPE

בעבודתי היומיומית, TPE (אלסטומר תרמופלסטי) הוא אחד החומרים שאני בא איתם במגע הכי הרבה. הוא רך כמו גומי אך ניתן לעבד אותו כמו פלסטיק. הוא נמצא בשימוש נרחב ברכבים, טיפולים רפואיים, אלקטרוניקה ומוצרים חיוניים יומיומיים. במאמר זה, אני רוצה לקחת אתכם מאפס כדי להבין באופן מלא את ההגדרה, הסוגים, היתרונות והחסרונות, שיטות העיבוד, תחומי היישום, הבטיחות של TPE וכיצד לבחור את חומר ה-TPE הנכון.

מה ITPE 

TPE, ששמו המלא הוא אלסטומר תרמופלסטי, הוא חומר פולימרי בעל גמישות גומי ותכונות עיבוד פלסטיות. הוא מציג את הרכות והאלסטיות של גומי בטמפרטורת החדר, ויכול להינמס ולזרום כאשר מחומם לטמפרטורה מסוימת (בדרך כלל 170°C~230°C), מה שהופך אותו מתאים לשיטות יציקה שונות כגון הזרקה, שיחול ויציקה בניפוח, והוא יחזור לצורתו המקורית לאחר קירור.

קבל חינם ציטוט

השמיים Eחיוני Pעקרון OTPE

המבנה החיוני של TPE הוא מערכת קופולימרים המורכבת מ"קטעים קשים" ו"קטעים רכים". הקטעים הקשים (כגון פוליסטירן, פוליאסטר, פוליאמיד וכו') מספקים תרמופלסטיות בטמפרטורות גבוהות, מה שמאפשר יכולות עיבוד התכה, בעוד שהקטעים הרכים (כגון פוליבוטדיאן, פוליאתר או פוליאסטר) מעניקים לחומר גמישות וגמישות דמויי גומי. זהו המיקרו-מבנה של "קישור צולב פיזי" המאפשר ל-TPE להשיג התאוששות אלסטית מעולה מבלי להסתמך על גיפור כימי מסורתי.

קחו לדוגמה את המפעל שלי. כאשר יצרנו אצווה של נשכן לתינוקות עבור לקוח אירופאי, השתמשנו במצע SEBS (קופולימר סטירן-אתילן-בוטילן-סטירן). קשיות החומר נקבעה ל-60 Shore A. יש לו גמישות יציבה ותחושה חמימה. הוא עבר את תקן בטיחות הצעצועים EN71 ואת מבחן ההנחיה REACH ללא פתלטים. הלקוח דיבר בשבחים על חוזק המתיחה (≥7 MPa) ושיעור ההתאוששות מדחיסה (>85%) של המוצר המוגמר.

השוואה Wה- i Tרדיציונלי Rאובבר And Plastic

בהשוואה לחומרים מסורתיים, ל-TPE יתרונות משמעותיים בעקרונות המבנה וביעילות היישום. גומי מסורתי מסתמך על קישור צולב כימי ליצירת מבנה רשת קבוע, הדורש תהליך גיפור ארוך בטמפרטורה גבוהה. מחזור היציקה הוא בדרך כלל 5-10 דקות, והמוצר המוגמר אינו ניתן למחזור. למרות שניתן לעצב פלסטיק במהירות, הוא חסר גמישות וטווח הקושי מרוכז מעל 60 Shore D, שאינו יכול לעמוד בדרישות השימוש של מוצרי מגע גמישים. TPE שבר בהצלחה גבול זה. יש לו לא רק טווח קשיות מתכוונן של 0A60D, אלא גם ניתן למחזר ולעשות בו שימוש חוזר. ניתן לכתוש את השאריות ולהחזיר אותן למערכת העיבוד כדי להפחית בזבוז חומרים.

פעם ייצרנו כיסוי מגן לטלפון נייד עבור לקוח של 3C, ובחרנו בחומר TPE-S כשכבה החיצונית של ציפוי הגומי, בעל פונקציות נגד החלקה ועמידות בפני זעזועים. קצב עיוות הדחיסה של חומר זה הוא רק 10% מתחת ל-50 מעלות צלזיוס, בעוד ש-PVC קונבנציונלי עולה על 25% באותם תנאים. זה מראה ש-TPE יכול לשלוט ביעילות בעייפות מבנית לאחר שימוש ארוך טווח תוך שמירה על עיוות אלסטי. האיזון הזה בין גמישות עיבוד לביצועים הוא המקום שבו אני חושב ש-TPE באמת "משנה את חוקי התעשייה".

מה Are The Tכן OTPE

סוגים נפוצים של TPE כוללים חמש קטגוריות: TPE-S, TPV, TPU, TPC ו-TPE-A. למרות שסוגים אלה הם כולם אלסטומרים תרמופלסטיים, המבנים המולקולריים שלהם, פרמטרי הביצועים והתחומים הרלוונטיים שלהם משתנים מאוד. בפרויקטים בפועל, אני בוחר לעתים קרובות את סוג ה-TPE המתאים על סמך הצרכים הספציפיים של הלקוחות, כגון עמידות בחום, עמידות בפני שחיקה, קשיות, תאימות ביולוגית וכו'.

TPE-S

TPE-S הוא הסוג שאני ממליץ עליו לרוב ללקוחותיי, במיוחד בתחום מוצרי הצריכה היומיומיים ומוצרי תינוקות. לסוג חומר זה מבנה של סטירן-סטירן אלסטי (כגון SBS, SEBS), גמישות טובה, תחושה רכה וטווח רחב של קשיות מתכווננת, מ-5 Shore A עד 90 Shore A. היתרון הגדול ביותר שלו הוא עיבוד קל, יציבות תרמית טובה, ניתן לעיצוב בהזרקה או באקסטרוזיה בטמפרטורת חימום שבין 180°C ל-220°C, ויכול להיקשר היטב עם גומי PP ו-PE.

נשכן לתינוק שייצרנו עבור לקוח אירופאי משתמש ב-TPE מבוסס SEBS, אשר נדרש להיות רך וחסר ריח, עם קשיות של 60 Shore A, ועומד במלואו בתקני ההסמכה EN71 ו-FDA. עלות רכישת חומרי הגלם היא כ-28 יואן/ק"ג, מחזור העיבוד קצר ושיעור התשואה עולה על 97%.

TPV

TPV הוא סוג ה-TPE בו אני משתמש הכי הרבה בפרויקטים של רכב, במיוחד עבור חלקים כמו אטמים ומעילים. הוא עשוי מחלקיקי גומי EPDM שעברו גיפור דינמי המפוזרים במטריצת פוליפרופילן (PP). יש לו גמישות דמוית גומי וניתן לעבד אותו באמצעות תרמופלסטים . ל-TPV עמידות טובה יותר בחום מאשר TPE-S, והוא יכול לעמוד בדרך כלל בטמפרטורה רציפה של 120 מעלות צלזיוס ובטמפרטורה קצרה של עד 140 מעלות צלזיוס, ובעל עמידות מצוינת לשמן ועמידות להזדקנות.

פיתחנו אטמי חלונות לרכב עבור לקוח אמריקאי, תוך שימוש בחומר Shore A 70 TPV. לאחר 3,000 שעות של מחזורי עבודה בטמפרטורה של -40°C עד 130°C, רמת הדחיסה נשלטת על 18%, שהיא טובה בהרבה מגומי EPDM מסורתי. מחיר חומר ה-TPV מעט גבוה יותר, בדרך כלל 32~38 יואן/ק"ג, אך עמידותו מפצה על העלות הראשונית.

TPU

TPU הוא חומר בעל חוזק גבוה וגם גמישות גבוהה. אני אוהב במיוחד לבחור ב-TPU במצבים הדורשים עמידות גבוהה בפני שחיקה או קרעים, כגון סוליות, ציפוי גומי לגלגלים, ידיות כלים תעשייתיות וכו'. TPU מחולק לשני סוגים: פוליאסטר ופוליאתר. לראשון עמידות טובה בפני שמן ועמידות טובה בפני שחיקה, בעוד שלשני עמידות חזקה יותר בפני הידרוליזה. טווח הקשיחות הוא בדרך כלל 60A75D, חוזק המתיחה הוא בדרך כלל 2550 MPa, וההתארכות יכולה להגיע ל-600%.

ייצרנו מעטפת לכלי נייד ועמיד באמצעות פוליאסטר TPU (קשיות Shore 95A). לאחר 100,000 בדיקות חיכוך, עובי הבלאי היה פחות מ-0.2 מ"מ, וזה הרבה יותר טוב מחומרי SEBS. טמפרטורת היציקה של TPU גבוהה יחסית, ודורשת 220~250 מעלות צלזיוס במהלך הזרקה, וחלון העיבוד צר יחסית, אך ביצועי החוזק מצוינים.

TPC

TPC הוא TPE בעל ביצועים ברמת "הנדסה", תוך התחשבות ביציבות תרמית וחוזק מכני, והוא מתאים ליישומים תעשייתיים תובעניים יותר, כגון צינורות מנועי רכב, מעטפות כבלים, חיבורי לחץ וכו'. הוא מאופיין בנקודת התכה גבוהה, עמידות טובה לעייפות ועמידות כימית, וטמפרטורת פעולה רציפה של יותר מ-150 מעלות צלזיוס.

פיתחנו TPC אקסטרודי עבור לקוח גרמני להגנה על רתמות חיווט של חיבורי רובוטים תעשייתיים. החומר עשוי מ-PBT ו-PTMEG בלוק קופולימר, עם אורך חיים של עייפות כיפוף של יותר מ-5 מיליון פעמים. הוא יכול לשמור על תכונות פיזיקליות יציבות גם לאחר חשיפה ארוכת טווח לאד שמן תעשייתי ולעמוד בדרישות מעכב בעירה UL 94 V-0.

TPE-A

PEBA הוא חומר ייחודי מאוד המשלב גמישות בטמפרטורה נמוכה, עמידות כימית וחוסן גבוה. זהו אחד החומרים העיקריים בהם אני משתמש בטכנולוגיה רפואית ואוויוניקה יוקרתית. המבנה שלו הוא קופולימר בלוק פוליאתר-פוליאמיד, שיכול לשמור על גמישות ועמידות בפני פגיעות טובות ב-60°C-, ועמידות הטמפרטורה הגבוהה ביותר יכולה להגיע ל-170°C. יחד עם זאת, יש לו ספיגת מים נמוכה וביצועי בידוד חשמלי טובים.

סיפקנו חומר PEBA (קשיות של כ-72 Shore D) עבור רכיב של קטטר לב. לאחר טבילה בתמיסת מלח בטמפרטורה של 37 מעלות צלזיוס למשך 1000 שעות, שינוי המימדים נשלט בטווח של ±0.3%, ובדיקות ביו-תאימות שונות עמדו במלואן בתקני ISO 10993.

לחמשת סוגי ה-TPE הללו יש מאפיינים אלסטיים תרמופלסטיים משותפים, ולכל אחד מהם יתרונות ביצועים מקצועיים משלו. בפרויקטים שלי, בחירת סוג ה-TPE הנכון חשובה הרבה יותר מאשר בחירת חומר "זול" או "רך וקשה במידה בינונית". אם אינך יודע איזה TPE מתאים לתרחיש היישום שלך, התחיל לחשוב על מה המוצר שלך צריך "לשאת".

מה Are The Pמתחרים Mשיטות OTPE

אנו יכולים להשתמש במגוון טכניקות עיבוד תעשייתיות כדי לעצב TPE, כולל הזרקה, שיחול, יציקה בניפוח, ואפילו הדפסה CNC והדפסה תלת-ממדית במקרים מסוימים. לתהליכים שונים יתרונות משלהם, והבחירה הספציפית תלויה בגורמים כגון עיצוב מוצר, נפח ייצור ודרישות דיוק.

חומר TPE לבן לכרסום CNC לייצור רכיבים לחלל

הזרקה Mהזדקנות

זוהי אחת משיטות היציקה של TPE שאני משתמש בהן בתדירות הגבוהה ביותר. ניתן לחמם, להמיס ולקרר TPE עד לקבלת צורה של פלסטיק, ומחזור הזרקה יחיד יכול להימשך עד 15 שניות. פעם אחת ייצרתי המוני נשכן לתינוק של SEBS עבור לקוח, ושלחתי 100,000 יחידות בחודש, עם אורך חיים של מעל 300,000 תבניות בתבנית הזרקה, ומידות מוצר יציבות בטווח של ±0.1 מ"מ. הוא מתאים למוצרים בנפח גדול, בעלי צורות מורכבות ובעלי דרישות שטח גבוהות.

שחול

הגמישות של TPE מתאימה במיוחד לייצור פרופילים רציף, כגון מעטפות כבלים, רצועות איטום, צינורות וכו'. השתמשתי בחומרי TPV כדי לפתח רצועות איטום לדלתות עבור לקוחות רכב. מהירות הקו נשלטת על 8~15 מטר/דקה, סבילות גודל החתך היא ±0.2 מ"מ, גימור פני השטח גבוה, ויש לו התאוששות אלסטית מסוימת.

מַכָּה Mהזדקנות And Bלואן Fדום

לחלק מסוגי TPE, כגון TPU ו-TPE-E, יש תכונות מתיחה טובות בהיתוך וניתן להשתמש בהם בייצור מוצרים וסרטים חלולים. לדוגמה, שלפוחיות רכות לבקבוקי מים ספורטיביים מ-TPU ואריזות רכות למזון. בעת הכנת הדגימות, אני מגדיר את עובי הדופן ל-0.5 מ"מ, ומשיג בקרת עובי אחידה באמצעות ניפוח משני כדי להבטיח שחוזק המתיחה יעלה על 25 מגה פסקל.

הדפסת 3D

TPE מתאים גם להדפסה תלת-ממדית, במיוחד TPE מסוג TPU, עם טמפרטורת הדפסה של 210~240 מעלות צלזיוס. השתמשתי בחומר TPU בקשיות 85A כדי להדפיס מדרסים גמישים ומבנים בולמי זעזועים, עם קצב מתיחה של יותר מ-500%, המתאים להתאמה אישית בקנה מידה קטן ובדיקות מבניות. יש לציין שמהירות ההדפסה בדרך כלל לא צריכה לעלות על 30 מ"מ/שנייה כדי להבטיח הידבקות ודיוק.

Cnc Mמכאיב

למרות ש-TPE אינו הבחירה הראשונה לעיבוד שבבי CNC , השתמשתי גם ב-CNC לחיתוך TPE עם Shore D ≥40 בשלב אימות האבטיפוס או בשלב אי-הכנת התבנית. נדרשים כלים חדים, מהירות נמוכה (4000~6000 סל"ד) וקירור אוויר לעיבוד שבבי. השתמשתי בשיטה זו כדי לייצר דוגמאות של מוספים לאיטום עבור לקוחות, עם בקרת שגיאה של ±0.2 מ"מ. עם זאת, בשל יעילות נמוכה ומשטח מחוספס, היא מיועדת יותר למטרות אימות זמניות.

תהליך Mהשיטה תכונות Aיישומים
הזרקת דפוס יעילות גבוהה, אצווה גדולה, מראה טוב, מתאים למבנים מורכבים
שחול מתאים לפרופילים רציפים כגון צינורות, כבלים, פסי איטום
ניפוח/ניפוח סרטים מוצרים חלולים, אריזות גמישות, סרט
הדפסת 3D בנייה מהירה של אב טיפוס, התאמה אישית, בדיקות מבניות
עיבוד CNC אב טיפוס מהיר, ייצור ניסויים בקבוצות קטנות, מתאים ל-TPE קשה יותר (≥40D)

יתרונות And Dחסרונות Of TPE

בפרויקטים שלי, TPE נבחר לעתים קרובות בשל "האלסטיות הטובה והעיבוד המהיר שלו". יתרונותיו הם: טווח קשיות רחב (3A-60D), הזרקה ויצירה שיחול, לא רעיל וידידותי לסביבה, וניתן למחזור , אך חסרונותיו גם ברורים, כגון עמידות נמוכה בחום (בדרך כלל <120°C), עמידות חלשה לשמן, ריבאונד מופחת לאחר מתיחה ארוכת טווח, ועלות חומר הגלם גבוהה בכ-30% מזו של PVC. יש לשקול מאפיינים אלה בעת הבחירה.

חומרי TPE רב-צבעוניים כולל כדורי גלם כחולים, אדומים, שחורים ולבנים

Aנפילה

יכולת הסתגלות חזקה A

המאפיין הבולט ביותר של TPE הוא שהוא "רך כמו גומי". טווח הקושי שלו רחב, ומכסה מ-3 Shore A עד

 60 Shore D. אם ניקח לדוגמה SEBS TPE, בקשיות של 60 Shore A, שיעור הריבאונד שלו יכול להגיע ליותר מ-70%, ושיעור העיוות הקבוע שלו בדחיסה נמוך מ-25%. יש לו ביצועים טובים בתחומי צעצועי ילדים, ציוד ספורט, מגיני ברכיים וכו'. פעם אחת התאמתי אישית אצווה של חלקים יצוקים בהזרקה של TPE עבור לקוח רפואי אירופאי, שדרשו קצב מתיחה של יותר מ-500%. בסופו של דבר, נתוני הבדיקה בפועל של החומר שבחרנו הגיעו ל-620%, שעמדו במלואם בדרישות הביצועים.

עיבוד גמיש​

TPE תומך במגוון שיטות עיבוד תרמופלסטיות, כולל הזרקה, שיחול, יציקה בניפוח, קשירה תרמית וכו'. אני משתמש לעתים קרובות ב-TPE ליציקה בשני צבעים. החומר נמס ביציבות בטווח טמפרטורות של 180-230 ℃, וזמן ההזרקה קצר עד 12-15 שניות. בהשוואה לגומי מסורתי, TPE אינו דורש גיפור, ומחזור העיבוד מתקצר ביותר מ-40%, מה שמשפר מאוד את יעילות הייצור ומתאים במיוחד לייצור מהיר בקנה מידה גדול.

בטיחות והגנה על הסביבה​​​

חומרי TPE איכותיים אינם מכילים פלסטייזרים, מתכות כבדות או ממסים רעילים, ויכולים לעמוד בתקנות מגע עם מזון כגון FDA CFR 177.2600, EU No.10/2011 וכו'. פרויקטים רבים של תינוקות שאני מטפל בהם, כגון נשכנים, מוצצים וצעצועי לעיסה, כולם משתמשים בסדרת TPE-S (SEBS), העומדת בתקן הבטיחות EU EN71 Part 3, וערך ה-TVOC הנדיף נמוך מ-0.2 מ"ג/מ"ר, דבר המתאים מאוד ליישומים ידידותיים לעור.

עיבוד ניתן למחזור

כחומר תרמופלסטי, TPE ניתן להמסה ולעיבוד מחדש, ואת שאריותיו ופסולתיו ניתן לכתוש ולמחזר ישירות, עם יעילות מיחזור של עד 95%. בקו ייצור של מעטפות אלקטרוניות שאני מעורב בו, מיחזור שאריות TPE יכול לחסוך כ-8% מעלויות חומרי הגלם לחודש, וזה גם ידידותי לסביבה וגם מפחית את עלויות התפעול.

Sחסכוני

עמידות חום מוגבלת​​

רוב חומרי ה-TPE לשימוש כללי יחוו פגיעה בתכונות פיזיות תחת טמפרטורה גבוהה (מעל 120°C), כגון ריכוך, משטח דביק וחוסר יציבות מבנית. אם ניקח לדוגמה את SEBS, מומלץ לשלוט בטמפרטורת השימוש ארוכת הטווח שלו בטווח של -40°C ~ 100°C, ועמידות הטמפרטורה לטווח קצר לא צריכה לעלות על 120°C. ביישומי תא מנוע רכב הדורשים עמידות בטמפרטורה גבוהה, הייתי מעדיף להשתמש ב-TPV או בסיליקון. לשם השוואה, הגבול העליון של עמידות החום של הסיליקון יכול להגיע ל-200~250°C, וזה יתרון גדול יותר.

תכונות כימיות לא יציבות​

TPE רגיל יתרחב בנפחו או יפחית את קשיותו במגע עם שמנים מסוימים, פחמימנים ארומטיים או ממסים אסטרים. בדיקות מראות שלאחר מגע עם סולר במשך 72 שעות ב-25 מעלות צלזיוס, קצב התפשטות הנפח של SEBS כללי גבוה עד 18%, בעוד ש-TPU הוא רק 7% ו-TPV הוא כ-9%. לכן, בסביבה של שמן סיכה ובנזין, בדרך כלל אני בוחר ב-TPU או TPV כדי לשפר את עמידות השמן.

עלות גבוהה​

לפי הנתונים שרכשתי עד כה, מחיר השוק של SEBS הוא כ-2.5-3.0 דולר לק"ג, בעוד שמחיר ה-PVC הוא כ-1.8-2.0 דולר לק"ג. מחיר ה-TPU גבוה אף יותר, בדרך כלל מעל 3.5 דולר לק"ג. לכן, עבור פריטים רגישים מאוד למחיר (כגון מוצרים חד פעמיים או צעצועים זולים), היתרון העלותי של TPE אינו ברור מאליו.

קל לעיוות​​​

במיוחד חלק מ-TPE בצפיפות נמוכה, כאשר הוא נמתח ביותר מ-200%, יכולת ההתאוששות שלו ממאמץ פוחתת משמעותית. לדוגמה, כשבדקתי ידית נגד החלקה, גיליתי ש-TPE-S רגיל התרופף לאחר מתיחה של 300%, ושיעור העיוות הקבוע הגיע ל-22%, גבוה בהרבה מה-15% הנדרשים על ידי לקוחות. עבור חלקים כאלה בעלי מתיחה גבוהה ועמידים במאמץ לטווח ארוך, אני בדרך כלל ממליץ להשתמש ב-SEPS או ב-TPU שעבר שינוי כדי לשפר את יכולת ההתאוששות.

באופן כללי, TPE הוא חומר הנדסי מצוין המתאים לפרויקטים עם דרישות גבוהות לרכות, בטיחות ויעילות עיבוד. אך יש לו גם מגבלות - במיוחד כאשר משתמשים בו בטמפרטורות גבוהות, ריכוזי שמן גבוהים ועומס גבוה, יש לבחור אותו בזהירות. בבחירת חומרים, אני תמיד פועל לפי העיקרון של "התאמת ביצועים חשובה יותר מאוניברסליות החומר", ושואף למצוא איזון שעונה על הפונקציות ושולט בעלויות.

איך ITPE MADE

TPE מיוצר בדרך כלל באמצעות שילוב מדויק של פולימרים שונים (רכיבים תרמופלסטיים ורכיבים אלסטומריים), בתוספת כמויות מתאימות של תוספים, מייצבים וחומרי סיכה לעיבוד, ובסופו של דבר מיוצר באמצעות ציוד עיבוד תגובה או ערבוב. שיטות הייצור של סוגים שונים של TPE משתנות באופן משמעותי, ופרטי התהליך הללו הם שקובעים האם ניתן להשתמש בו במגוון יישומים, החל ממוצרי תינוקות ועד לתעשיית הרכב.

הנה שיטות הייצור הנפוצות שמיינתי עבורכם:

שיטת קופולימריזציה ( בשימוש ב- TPU , TPE-E וכו '). שיתפתי פעולה עם ספקי TPU לאופטימיזציה של חומרים פעמים רבות. TPU מיוצר על ידי תגובה של פוליאולים (כגון פוליאסטרים או פוליאתרים) עם דיאיזוציאנטים ליצירת מקטעי פוליאוריטן, אשר לאחר מכן מחוברים ליצירת מבנים אלסטיים תרמופלסטיים באמצעות מאריכי שרשרת. סוג זה של TPE ריאקטיבי רגיש ביותר לטמפרטורת התגובה ולבקרת יחס התגובה. התגובה הראשונית מסתיימת בדרך כלל ב-70-90 מעלות צלזיוס, ותשואת תגובת הפילמור היא מעל 95%. קשיות חלקיקי ה-TPU הסופיים נעה בין 60A ל-75D, ויש לו תכונות מתיחה ועמידות בפני שחיקה טובים.

שיטת גיפור דינמי B ( בשימוש בעיקר ב- TPV ) הכנת TPV היא תהליך צולב פיזיקלי וכימי טיפוסי . באחד הפרויקטים של לקוחותיי, השתמשנו בפוליפרופילן ( PP ) וגומי אתילן-פרופילן (EPDM) לערבוב בפרופורציות והוספנו חומר גיפור לגיפור דינמי בטמפרטורה של 170~200 מעלות צלזיוס. בתהליך זה, הגומי נקשר במטריצת הפלסטיק ליצירת פיזור חלקיקי גומי עדין, בעל גמישות וגם תרמופלסטיות. אנו מקדישים תשומת לב מיוחדת לשליטה על מהירות הסיבוב וזמן הסיבוב כדי להבטיח גיפור מספק ולמנוע התפלגות גודל חלקיקים חריגה המשפיעה על היציבות הממדית של המוצר.

קשיות פיזיקלית ושינוי תוסף ( חל על TPE -S, TPE-O) TPE - S רבים (TPE מבוסס סטירן) מתקבלים על ידי ערבוב אלסטומרים כגון SEBS ו-SBS עם תרמופלסטיים כגון PP ו-PE. במהלך שלב הערבוב , נוסיף חומרי פלסטייקה (כגון שמן לבן) וחומרי מילוי (טלק או סידן פחמתי) כדי להתאים את הקשיות, תחושת פני השטח והעלות. לדוגמה, חומר ידית טיפוסי לשימוש יומיומי מכיל נוסחת TPE שבה SEBS מהווה כ-35%, חומר בסיס PP מהווה כ-40%, והשאר שמן ותוספים. ניתן לשלוט על הקשיות הסופית סביב 70 Shore A, עם גמישות ואחיזה מצוינים.

בעת פיתוח אטם TPV למערכות אוורור לרכב, עזרתי למפעל להתאים את טווח טמפרטורות הערבוב לטווח שבין 180 ל-200 מעלות צלזיוס ולקבוע את המהירות ל-80 סל"ד כדי להבטיח שה-EPDM היה מגופר לחלוטין ומפוזר באופן שווה. ביצועי ההזדקנות התרמית של המוצר הסופי שנבדק הגיעו לתקן של 120 מעלות צלזיוס × 1000 שעות ללא סדקים, ועומדים בדרישות הלקוח לעמידות בטמפרטורה גבוהה.

תחומי יישום של TPE

TPE נמצא בשימוש נרחב בחלקי רכב, מכשירים רפואיים, ציוד אלקטרוני, צרכים יומיומיים ואפילו בהדפסה תלת-ממדית. במיוחד בתת-קטגוריות כמו TPV ו-TPU, ביצועיו אומתו על ידי מספר רב של מקרים בפועל, וענו ביעילות על הצרכים האישיים של תעשיות שונות לחומרים.

חלקי TPE בעלי מרקם רב-צבעוני עבור רכיבים קטנים בהתאמה אישית

אזורי יישום מוצרים טיפוסיים סוג TPE מומלץ דרישות ביצועים (דוגמה)
חלקי חילוף לרכב רצועות איטום, כריות כף רגל, ידיות אחיזה TPV, TPE-O עמידות בחום ≥110°C, אנטי אייג'ינג, עמידות בפני שחיקה
אביזרים ומכשור רפואי צנתרים, צינורות עירוי, אטמי מזרקים TPU, TPE-A מוסמך USP Class VI, שקוף, רך, אנטיבקטריאלי
מוצרים אלקטרוניים של 3C כיסויים לטלפונים ניידים, כבלי אוזניות, גומי לעכבר TPE-S, TPU עמיד בפני שחיקה, מונע החלקה, הידבקות טובה בפיגור
מוצרי צריכה יומיומיים מוצצים, ידיות לקומקום, משטחים נגד החלקה, ידיות לסכין גילוח TPE מבוסס SEBS לא רעיל וחסר טעם, רך ונוח, מגע עם מזון
תעשייה וכוח מעטפות כבלים, בתי שקעים, ידיות כלים TPE-O, TPC עמיד בשמן, מעכב בעירה, דליפת עשן וללא הלוגן
הדפסת 3D מדרסים, כריות, תוכנת חיבור TPU (שור A 85) גמישות גבוהה, יציבות שחול טובה, התארכות בשבירה > 500%
הגנת סביבה בת קיימא TPE מבוסס ביולוגיה, TPE ניתן למחזור דרייפלקס גרין וכו'. מקור ביומסה ≥ 30%, פליטות פחמן מופחתות ביותר מ-20%

האם TPE SAFE

בפרויקטים הרבים של מכשור רפואי ומוצרי תינוקות שהובלתי, "האם החומר בטוח?" היא כמעט השאלה הנפוצה ביותר שנשאלת על ידי לקוחות. התשובה שלי תמיד הייתה ברורה מאוד: TPE יכול להיות בטוח ביותר . הוא לא רק עומד בתקנים בינלאומיים רבים, אלא גם בעל תאימות ביולוגית מצוינת, יציבות כימית ורעילות נמוכה. זהו אחד החומרים האמינים ביותר בתחומי הרפואה והמגע עם מזון.

אנו משתמשים בהם בדרך כלל עברו את האישורים הבאים:

FDA GRAS : רוב חומרי ה-TPE יכולים להיכלל ברשימת חומרי מגע עם מזון של ה-FDA והם מתאימים למוצצים לתינוקות, להתקני מי שתייה וכו'.

סדרת ISO 10993 : זהו התקן הבינלאומי לביו-תאימות של חומרים למכשור רפואי. חומרי ה-TPU וה-TPE-A בהם אני משתמש עברו בדיקות מרכזיות, כולל גירוי עור (-10), ציטוטוקסיות (-5), רעילות מערכתית (-11) וכו'.

USP Class VI : פרויקטים רפואיים רבים דורשים מחומרים לעמוד בתקן הגבוה ביותר של הפרמקופיאה של ארצות הברית לחומרים ביולוגיים, ויותר ויותר חומרי TPE עברו תקן זה.

מבחינת יציבות טמפרטורה, ה-TPE בדרגה רפואית שאנו משתמשים בו יכול לעמוד בסטריליזציה בקיטור בלחץ גבוה (121 מעלות צלזיוס, 15 דקות) ללא התדרדרות, וקצב העיוות התרמי נמוך מ-2.5%, שהוא הדרישה הבסיסית לתנאי סטריליזציה נפוצים בבתי חולים.

באשר לנדידה ושאריות, על פי נתוני הבדיקה של צד שלישי שלנו, שאריות נדידת המונומרים של TPE מסוג SEBS הן בדרך כלל פחות מ-0.01 ppm, נתון נמוך בהרבה מדרישות תקנות האיחוד האירופי EN71 ו-REACH לחומרים למוצרי ילדים.

במקרה אמיתי, פיתחנו נשכן לתינוק עבור לקוח אירופאי. החומר בו נעשה שימוש היה Shore A 60 TPE שקוף. הוא לא רק עבר את מבחן LFGB הגרמני, אלא גם לא קיבל תלונות על אלרגיות במשוב לאחר המכירה של 24 חודשים. זהו רקורד אמין מאוד בתחום מוצרי התינוקות. מבחינתי, בחירת TPE אינה רק עניין של ביצועים, אלא גם עניין של בריאות ואמון המשתמש.

שאלות נפוצות

מה Are Tהחסרונות Of TPE?

מניסיוני, ל-TPE עמידות חום מוגבלת (בעיקר <120°C), קל להתנפח בסביבות שמן, יש ירידה בריבאונד מתיחה לטווח ארוך, קצב העיוות של TPE מסוג SEBS יכול להגיע ל-22%, ועלות חומר הגלם גבוהה ביותר מ-30% מזו של PVC.

האם TPE Or TPU טוב יותר?

אני בדרך כלל בוחר חומרים על סמך ביצועים: TPU עמיד יותר בפני שחיקה ושמן, עם חוזק מתיחה של עד 50 מגה פסקל, מה שהופך אותו מתאים לחלקים תעשייתיים; TPE רך יותר וקל יותר לעיבוד, עם מחיר נמוך בכ-30%, מה שהופך אותו מתאים לצרכים יומיומיים ולפרויקטים של כיסוי גומי.

מה זה Tההבדל Bבין TPE Aו-PP?

TPE הוא פלסטיק אלסטי, עם טווח קשיות של 3A–60D, ומתאים למוצרים ידידותיים לעור, בעוד ש-PP הוא פלסטיק קשיח עם קשיות של יותר מ-80D. כאשר אני משתמש ב-TPE כדי לארוז PP, השניים יכולים להשיג הידבקות טובה.

מה זה Tההבדל Bבין TPE Aו-TPV?

TPV הוא סוג של TPE בעל עמידות חזקה יותר בחום (120 מעלות צלזיוס רציפה) ועמידות להזדקנות. אני משתמש לעתים קרובות ב-TPV בפרויקטים של איטום לרכב, וחיי השירות שלו יכולים להיות יותר מפי שניים מזה של גומי מסורתי.

מה זה Tההבדל Bבין TPE Aו-LDPE?

TPE אלסטי יותר מ-LDPE (קצב מתיחה >500%) ותומך ביציקה בהזרקה ובקפסולציה. LDPE משמש בעיקר לסרטים, שהם רכה אך לא גמישה. כשאני משתמש ב-TPE במקום LDPE, זה מרגיש נוח יותר ובעל עמידות טובה יותר לעייפות.

מה זה Tההבדל Bבין פוליאולפין Aו-TPE?

פוליאולפין מתייחס לפלסטיק קשיח כמו PE ו-PP, בעוד ש-TPE משלב גמישות גומי עם יכולת עיבוד פלסטי. אני משתמש לעתים קרובות ב-TPE כשכבת ציפוי גמישה למוצרי פוליאולפין כדי לשפר את תכונות מניעת ההחלקה והמגע.

האם TPV הוא פלסטיק?

כן, TPV הוא אלסטומר תרמופלסטי שניתן לעבד אותו באמצעות תרמופלסטים. השתמשתי ב-TPV לייצור אטמים עמידים לטמפרטורות גבוהות, שיכולים לשמור על קצב התאוששות דחיסה של >80% בעבודה בטמפרטורה של 120 מעלות צלזיוס למשך זמן רב.

האם פוליסטירן A TPE?

לא. פוליסטירן (PS) הוא פלסטיק קשיח ואינו אלסטי, אך TPE-S מכיל קופולימרים מסטירן (כגון SEBS), בהם השתמשתי לפיתוח קליפות צעצוע אלסטיות.

האם ניתן להמיס TPE?

כן. TPE הוא חומר תרמופלסטי שניתן להמיס ולהזריק או לחול אותו לאחר חימום ל-170-230 מעלות צלזיוס. כאשר המפעל שלי מעצב מוצרי בקיעת שיניים, טמפרטורת ההיתוך נקבעת על 200 מעלות צלזיוס וזמן המחזור הוא 15 שניות בלבד.

האם TPE a סיליקון?

TPE אינו סיליקון. הוא אינו מכיל שרשראות סיליקון ויש לו עמידות חום נמוכה מעט יותר (≤120°C). אני בדרך כלל משתמש בסיליקון במצבים בהם נדרש עיקור בקיטור בטמפרטורה גבוהה, כגון עיקור בלחץ של 121°C, שעדיין יכול לשמור על יציבות מבנית.

Cביטול

TPE היא משפחה של חומרים רכים, ניתנים לעיבוד וידידותיים לסביבה. על ידי בחירה נכונה של המודל והתהליך, ניתן כמעט לענות על הצרכים של תעשיות שונות עבור "רכות, עמידות ובטיחות". אני מקווה שמאמר זה יעזור לכם להבין באמת את TPE ולהשתמש בו היטב בעיצוב מוצרים!

גלול למעלה
טבלה פשוטה

כדי להבטיח העלאה מוצלחת, אנא דחסו את כל הקבצים לקובץ .zip או .rar אחד לפני העלאה.
העלה קבצי CAD (‎.igs | .x_t | .prt | .sldprt | .CATPart | .stp | .step | .pdf).